Choď na obsah Choď na menu
 


Furmanské disciplíny

 

 

Obrázok

Asociácia furmanov Slovenska - AFUS je nezávislé, neziskové, záujmové športové občianske Združenie, ktoré svoju ciele plní v spolupráci s KLUBMI AFuS v obciach. Kluby AFuS v obciach sú samostatné organizačné a ekonomické spoločenstva ľudí, furmanov a ostatných, ktorí sa združujú pre plnenie cieľov AFuS. AFuS obnovuje, udržiava a rozvíja historické, remeselné a folklórne tradície. AFuS podporuje miestnu a regionálnu kultúru, podporuje rozvoj vidieckej turistiky.

 

ČO UVIDÍTE NA SÚŤAŽIACH FURMANOV:

 

V prvom rade napínavú, atraktívnu súťaž furmanov a ich ťažných koní v prekonávaní prekážok a plnení súťažných disciplín. Veľmi atraktívne sú aj sprievodné a doplnkové súťaže a podujatia počas celého súťažného dňa.

 

ZÁKLADNÉ SÚŤAŽNÉ DISCIPLÍNY SÚ:

 

FURMANSKÝ SLALOM: je prekonávanie náročných prekážok, stromy, stromoradie, priekopa, most a osmičkový trojuholník.

 

FURMANSKÁ PRESNOSŤ A POSLUŠNOSŤ: náročná práca s dvoma klátmi pri prekonávaní prekážok. Ťah kláta na cieľovú čiaru, retarder, terčová bránka, zarovnanie klátov na kant, natiahnutie klátov na povalku, všetko na čas.

 

STÍHACIA SÚŤAŽ DVOCH FURMANOV: Súbežné nakladanie metrovice, žrdí alebo klátikov na dva vozy, prevoz z miesta nakládky do cieľa, vyloženie nákladu, cúvanie na štartovaciu čiaru všetko na čas.

 

SILOVÁ: Dvoj alebo jedno záprah ťahá kláty, naložené sane s postupným zapínaním a pridávaním záťaže, alebo klátov. Veľmi atraktívna súťažná disciplína v letnom i v zimnom období.

 

ZÁSADOU NA VŠETKÝCH SÚŤAŽIACH AFUS:

 

Kôň sa nesmie udierať bičom pri prekonávaní všetkých prekážok. Jeden záprah môže súťažiť len s jedným furmanom. Ťažké bremeno v silovej disciplíne sa môže ťahať najviac do limitu 2. minút.

 

HODNOTENIE SÚŤAŽIACICH:

 

V každej súťažnej disciplíne sa hodnotia výsledky a zoraďujú od prvého po posledného súťažiaceho. Prví traja sú odmenení okrem iného zlatou, striebornou a bronzovou kokardou. Rovnako sa spočítajú výsledky furmanov za celú súťaž a vyhlasujú i odmeňujú sa prví traja. Každý súťažiaci získa kokardu za účasť a naturálnu odmenu pre kone. Celoročná súťaž sa tiež nazýva furmanská liga. Vyhodnocuje a odmeňuje sa FURMAN ROKA, druhý a tretí najlepší súťažiaci furman furmanskej ligy. 

 

MAJSTROVSTVA SLOVENSKA FURMANOV:

 

Vyvrcholením furmanskej ligy každý rok  sa konajú Majstrovstva Slovenska furmanov (MSF).

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.