Choď na obsah Choď na menu
 


Program ČPK 2014

 X. ročník podujatia „Človek, pes a kôň“ – Snina 5.10.2014

www.ajc.estranky.sk

 

     Animoterapeuticko-jazdecké centrum Snina /AJC Snina/ v spolupráci s partnerskými organizáciami chce aj tento rok v nedeľu 5. októbra 2014  v športovom areáli za Cirochou usporiadať 

X. ročník podujatia „Človek, pes a kôň - Snina 2014“.

Otvorenie podujatia o 10,30 hod: vyhlásenie  registrácie pre  súťažiacich do jednotlivých kategórií.

I. časť:  Človek a pes

1.  Športový klub  SEVERAN Jaklovce

Športový klub Severan je organizačnou základňou chovateľov severských, ale aj iných plemien psov. Združuje a podporuje jazdcov psích záprahov, záujemcov o Weight pulling, Canicross, činnosť agility, ako aj podporovateľov o tieto, či iné športové činnosti a turistiku. ŠK Severan organizuje aj rôzne športové, zábavné a iné podujatia. Športový klub Severan vznikol v roku 1998.   

Predvedenie agility 

     Určite všetci poznáte klasický konský parkúr, ktorý bude aj na našom podujatí v druhej časti – na vyhradenom priestore sú umiestnené skokové prekážky, ktoré jazdec s koňom absolvuje vo vopred určenom poradí. No a z toho okolo roku 1978 v Anglicku vznikol pre psy šport nazývaný agility. Jeden zdroj uvádza, že agility vzniklo ako zábava pre orieškov, čo nemôžu chodiť na výstavy, druhý ale tvrdí pravý opak - že agility sa prvýkrát objavilo ako spestrenie prestávky pri svetoznámej Cruftovej výstave. Dnes agility behajú kríženci i čistokrvné psy a spolu s nimi deti, mládež, dospelí, ale i dôchodcovia, a to na celom svete. Agility je zábava pre široké masy psíčkarov, ale tiež  vrcholový šport, ktorý má dokonca svoje majstrovstvá sveta. Určité rozdiely medzi psím a konským parkúrom sú, a to predovšetkým vo veľkosti a tvare prekážok.

 

2. Súťaž v poslušnosti psov /Jeden zo psovodov ukáže, čo sa bude robiť/.    V rámci tejto disciplíny predvedú súťažiaci so svojími psíkmi tieto povely:   sadni,  ľahni,  aportovanie a štekanie,  chôdza pri nohe a  odloženie.  Každý povel bude hodnotený bodmi od 0 do 5 , vyhrá ten pes, ktorý bude vykonávať povely s najväčším počtom bodov a v najlepšom časovom limite.

 

3. Predvedenie práce služobnej kynológie riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance.

4. Súťaž v jedení a žraní súťažiacich účastníkov a psov

pre spestrenie a aj pobavenie bude zaradená aj táto disciplína, ktorá bude pozostávať  z rýchlosti  jedenia a žrania na čas. Pes bude žrať, psovod jesť.  Vyhráva dvojica, ktorá bude v žraní a jedení najrýchlejšia.    

 

5. Súťaž psov o Cenu sympatie divákov

Diváci sa budú môcť zapojiť do hodnotenia a budú môcť dať svoj hlas pre najsympatickejší alebo najkrajší súťažiaci pár. Rozhodnú tak o tom, ktorý pár t.j. psovod a jeho pes získa najviac hlasov a vyhrá tak Cenu sympatie divákov.   

6. Športový klub VOUK so sídlom v Stakčíne, pod vedením Viktora Vantaru a Juraja Kerlíka  predstaví airsoft,  Vznik zoskupenia sa datuje od roku 2009.  V roku 2010  založili oficiálny Športový klub VOUK, pretože zistili, že airsoft nie je  jediná vec, ktorá ich baví hoci tým to všetko začalo. Tak to rozšírili o turistiku,  camping, splavovanie, kynológiu, survival a turistiku.  Airsoft je pre nich formou odreagovania sa od všednej reality a overenie ich schopností v praxi.  Veríme, že to osloví mnohých divákov o nové možnosti využitia ich voľného času. Airsoft klub nám na našom podujatí predvedie  airsoftovú výzbroj a výstroj. Pre detských ale aj dospelých divákov umožní vyskúšať  streľbu na terče. 

7. Vystúpenie FS Šiňava pod vedením Mariana Lojana

 

6. Tombola o hodnotné ceny: 1 cena. Pobyt v kúpeľoch Aphrodita Rajecké Teplice za 420 €.

 

8. Vystúpenie Emmiliena Besson a jeho pastierského psa- ukážka práce s ovcami

 

9. Prezentácia remesiel a remeselníkov.

 

II. časť:  Človek a kôň

 

1. Vystúpenie voltížnej skupiny pod vedením pani Fogášovej zo Spišskej Novej Vsi.

 

Niečo o hipoterapii - je to komplexná rehabilitačná metóda, vychádzajúca z neurofyziologických základov, ktorá využíva nasadenie koňa na liečebné účely. Jej pôsobenie je komplexné, zasahuje oblasť rehabilitácie, psychológie a resocializácie. Pri liečbe sa využíva kôň, pričom prvá zmienka o liečbe pomocou koní pochádza od Hypokrata, ktorý odporúčal jazdu na uvoľnenie stuhnutého svalstva. Galenos ju odporúčal pre cvičenie tela a zmyslov. Hipoterapiu rozdeľujeme do troch základných okruhov: hipporehabilitácia, pedagogicko – psychologické jazdenie a športové jazdenie postihnutých.

 

2. Vystúpenie Oddelenia jazdnej polície Košice v zastúpení  Marián Zgola na koňoch.  Predvedú ukážky ich práce: pri streľbe, dyme, ohni, sťažených podmienkach.     

 

3. Vystúpenie Maďarskej 5 člennej Čikošskej čapaty z maďarskej pusty pod vedením Kristiána Busy. Prekladať bude Juraj Paloci.

 

4. Furmanská súťaž - naši furmani, sa predstavia v  týchto disciplínach:

 

Furmanský slalom: táto disciplína pozostáva zo slalomu pomedzi kúžele s vozom, prechod cez pomyselný most,  obchádzka okolo kúžeľa a cieľ. Hodnotí sa rýchlosť,  zrazenie kúžeľov, mostíka a stodoly.

 

Ťah dreva- hodnotí sa čas, za ktorý sa prejde v ťahu určená trať

 

Furmani: Jozef Porvazník z Modrej nad Cirochou  s koňom Erikom

              František Avuk z Belej nad Cirochou  s koňmi Cigán a Bandy

              Jozef Burik – Snina s koňmi Buri a Buro

              Ladislav Roháč z Paloty s koňmi Tiger a Kubo

              Charitun Juraj s koňmi Nela a Jula

            

Rozhodcom  bude Jozef Avuk

 

5. Vystúpenie kúzelníka Wolfa –Daniel Kapinský predvedie super schow pre deti.

 

6. Vystúpenie skupiny ESTA

 

7. Atrakcie: nafukovací hrad, Rodeo Býk a ďalšie...

 

 

 

 

Tešíme sa na Vašu účasť!