Choď na obsah Choď na menu
 


Človek, pes a kôň Snina 2011

 

 

7. ročník je za nami, uvádzame krátky prehľad o priebehu.

Obrázok

 

 

 

7. ročník podujatia „Človek, pes a kôň, Snina 2011“

 

Už po siedmy raz   poslednú septembrovú nedeľu sa v meste Snina uskutočnilo nádherné podujatie venované štvornohým miláčikom, ich majiteľom a priaznivcom. Organizátori sa znovu postarali o prekrásne predstavenie, súťaže, hodnotné ceny, zaujímavé ukážky, občerstvenie, ... . Samozrejme nechýbalo ani perfektné počasie ktoré bolo vopred objednané a vďaka ktorému tak ako každoročne prišlo  množstvo divákov ktorí sa postarali o výbornú atmosféru a dobrú náladu.

 

Kto by bol pomyslel, keď posledné desaťročia uplynulého 2O.storočia priniesli Snine nový futbalový štadión aj s priľahlými športoviskami na novom sídlisku, že ten v starom meste za Cirochou, ktorý si následne vyslúžil už iba názov "škvarový", bude ešte niekedy na niečo užitočný. Viac-menej slúžil už len študentom stredných škôl,  čo sa pred akademickým týždňom na svoje maturity lúčili so školou a ešte si tu zahrali rozlučkový futbal. Vtedy sa už len čakalo ,čo sa s areálom "deduškom" na okraji historického parku pri Sninskom kaštieli udeje. Jednoducho starý zostal v tieni  nového a už sa iba čakalo na jeho "odchod do dôchodku". No našťastie sa tak nestalo. Postupne "škvarový" areál začal znova oživovať.

Dnes už siedmy rok hviezdi  podujatím „Človek, pes a kôň“, Animoterapeuticko - jazdeckého centra Snina, občianskeho združenia, ktorého predsedom a hlavným organizátorom je MVDr. Vladislav Juško. Veríme, že rozhovor s ním  oživí ešte vaše čerstvé  zážitky a dojmy z poslednej slnkom zaliatej septembrovej nedele.

 

Pán predseda,čo vám táto akcia prináša ?

Čo nám prináša? Snažili sme sa znovu ukázať, že motto podujatia: "Nie je bohatý ten, kto veľa vlastní, ale kto veľa dáva; Ten, kto je schopný darovať seba samého" sa nám darí napĺňať. Som  rád, že sa nám podarilo v rámci našich obmedzených  možností organizovať aj 7. Ročník podujatia „Človek, pes a kôň, Snina 2011“. Čo mne prináša uvedené podujatie? Okrem viacej práce a starostí, ma to napĺňa radosťou, že sme pripravili pre ľudí pekný a pohodový deň s množstvom príjemných zážitkov, možnosťou stretnúť sa, potešiť sa zo symbiózy medzi človekom a zvieratami, možnosťou ukázať čo dokáže pri správnom vedení zviera, taktiež prezentácia ich krásy a sily. Celé podujatie vnímam ako vzájomné odovzdávanie a zdieľanie, ako možnosť poukázať na trávenie voľného času, ako možnosť navzájom si pomáhať. Prostredie v blízkosti kaštieľa a parku to ideálne dopĺňa. Je chybou, že mesto nevenuje zatiaľ tomuto priestoru pozornosť akú si zaslúži a neorientuje organizovanie podujatí, ktoré pripravuje práve na tomto mieste. Som rád, že aj počas nášho podujatia toto miesto ožíva.                                                                                                              

O čo bol tento ročník obohatený ?

 

Tento ročník bol obohatený okrem rôznych atrakcií pre deti, účasťou našich partnerov v rámci projektu GoToCarpathia: Detská organizácia Fénix, GoToCarpathia, Gazdovský dvor, RAJD POD VIHORLATOM a Longo Campo. V rámci podujatia boli odovzdávané certifikáty v 2. Vydaní certifikácie služieb a produktov Turistiky priaznivej pre životné prostredie vo Východných Karpatoch. Certifikáty boli odvzdávané v kategórii: ubytovacie služby, gastronomické služby, edukačné služby, ekoturistický produkt a boli odovzdávané našim aj poľským účastníkom. Obohatením bola aj prítomnosť rôznych remeselníkov: tetky tkáčky z Dlhého nad Cirochou, rezbára, keramikárov, výrobcov syra. Tradične na podujatí prezentovali svoje aktivity Územný spolok SČK Snina pod vedením Anny Pavlikovej, Materské centrum anjelik a ďalší, ktorí prispeli k skvalitneniu celého podujatia.     

 

Čo priniesla prvá časť podujatia  Človek a pes ?

 

Na úvod  Mgr. Danka Rudžiková a sučka maďarskej vižly Dany  - predviedli ukážky canisterapie, pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka.

Nasledovali súťaž v poslušnosti, súťaž v jedení a žraní a na záver Cena sympatie divákov.

Tradične prebehli ukážky príslušníkov polície z oddelenia hraničnej kontroly PZ v Uliči, kde služobné  psy so svojími psovodmi ukázali ich policajný výcvik. Na ihrisku sa zatýkalo, predvádzalo, strieľalo a zasahovali aj služobné motorové vozidlá. Ukázali, že kynológia v policajnom zbore je na vysokej úrovni.  Ukážky psovodov z OHK moderoval major MVDr. Valentín Seman.  

 

Čo  priniesla 2.časť podujatia Človek a kôň ?

 

Vystúpila Csikós csapata" z mesta Hajdunanáš. Previedli dokonalú drezúru svojich koní, súlad človeka a koňa v dokonalej harmónii. Ich umenie je potrebné vidieť, je ťažko ho opísať slovami.

Po vystúpení čikóšov nasledovala taktiež zaujímavá a pre divákov atraktívna furmanská súťaž,   ktorí ukázali prácu s drevom a rôzne  silové disciplíny. Prvou bol slalom pomedzi prekážky,  potom ťah dreva.

 

Záujmu sa tešili aj sprievodné akcie, hlavne u detí, skákanie na trampulíne, v nafukovacom hrade, maľovanie v stánku materského centra.  Deti sa mohli povoziť nielen na konských chrbtoch, no i na vozoch - klasických rebrinákoch . Tombola určite pomohla k radosti nejednému divákovi.  Westernový jazdec Maroš Hvizd ukázal svoje jazdecké umenie a predviedol westernovú show .  Páni policajti ukázali že ich prácou nie je len vážnosť a svoj zmysel pre zábavu ukázali keď sa zúčastnili sa preteku medzi štvorkolkou,  koňom a bežcom v slalome pomedzi barely. Aj napriek šikovnosti oboch jazdcov víťaz mohol byť len jeden, napokon zvíťazil  Peter Gerboc za OHK Ulič. 

Ukážky na svojích tátošoch  predviedli aj pán Jozef Oráč a Mgr. Marián Antolík.

 

Veľká vďaka všetkým účinkujúcim, súťažiacim, sponzorom, VPS s.r.o. Snina, Kultúrnemu stredisku Snina a tým ktorí „priložili ruku k dielu” aby sa mohol uskutočniť aj 7 ročník podujatia.